Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Jun 10, 2023

Pokiaľ ide o vyšetrovanie veľkých káuz, Slovensko v posledných rokoch veľmi napredovalo. Rovnako postúpilo v oblasti vnímania korupcie verejnosťou, podľa posledného rebríčka Transparency International si polepšilo o sedem miest. Stále však existujú aj rezervy, napríklad pri reforme prokuratúry.
 
Akú úlohu zohráva pri boji proti korupcii mimovládny sektor? Sú voči jednotlivým organizáciám či investigatívnym novinárom šírené dezinformácie alebo nenávistné prejavy? Kto býva najčastejšie ich pôvodcami? Býva na Slovensku pojem korupcia nadužívaný alebo využívaný manipulatívne? Môže byť zneužívaný aj politickými predstaviteľmi pred voľbami? Aké legislatívne návrhy obsahujúce netransparentné pravidlá sa v poslednej dobe v parlamente objavili? Prečo sa hovorí o uplatňovaní paragrafu 363 generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom ako o nevhodnom nadužívaní? Aké naratívy o vyšetrovaní veľkých korupčných káuz sa šíria v rámci slovenskej dezinformačnej scény?
 
Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s riaditeľkou nadácie Zastavme korupciu Zuzanou Petkovou.