Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Nov 30, 2022

Nelegálna migrácia do Európskej únie sa tento rok výrazne zvýšila – podľa agentúry Frontex až o 70 %. Prečo je to tak? V podcaste odpovedá expert na migráciu Vít Novotný.

Podľa neho to nie je úplne jasné, no dôvodom môže byť vízová politika Srbska. Špekuluje sa aj o uvoľnení covidových opatrení či o tom, že turecká vláda nestíha zachytiť počet utečencov, ktorých prichádza veľké množstvo.

„Čo sa zmenilo oproti minulému roku, je aktivita pašeráckych gangov, ktoré vyvíjajú sofistikované metódy, ako previesť ľudí,” hovorí expert Novotný v podcaste.

Členské štáty sa od roku 2015 nevedia dohodnúť na európskej migračnej reforme. České predsedníctvo teraz prišlo s návrhom. „Systém povinnej solidarity - každý členský štát by sa musel zúčastniť na pomoci krajinám, ktoré sú pod tlakom, ale v tom zmysle, že členský štát by si zvolil spôsob, akú solidaritu ponúkne,” približuje Novotný aj to, o aké spôsoby ide.

Aké sú dnes nálady medzi členskými štátmi? Je posun v migračnej reforme vôbec reálny? Odpovie europoslanec za KDH Ivan Štefanec.

„Úprimne, nevidím svetielko na konci tunela. Talianska vláda zastáva názory, ktoré nesmerujú k dohode na európskej úrovni,” hovorí europoslanec v podcaste.

Podcast vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom.

Moderuje Denisa Hopková.