Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Sep 30, 2021

S októbrom príde aj ďalšie zdražovanie potravín. Podľa Emila Macha zo Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory bude na úrovni desiatich percent. Štatistický úrad zaznamenal medziročný nárast cien na úrovni približne dvanástich percent už v auguste. Potraviny tak budú dražieť naďalej. Dôvodom majú byť rastúce vstupné náklady a rast cien energií, ako aj samotná pandémia.

 

Pekárenske výrobky by mali ísť hore podľa Emila Macha o pätinu: „Cena pšenice zdražela pomaly o tridsať percent, a potom ceny energií – plyn a elektrina. Treba sa reálne pripraviť na zdražovanie pekárenských výrobkov v rozmedzí okolo 15 až 20 percent“, tvrdí.

 

Ako sa nás dotkne zdražovanie elektriny a plynu? Bez zásahu štátneho regulátora by sme si pri elektrine priplatili ročne „nejakých štyridsať eur“, predpokladá Jozef Badida z portálu Energieprevas.sk

Výraznejšie to má byť pri plyne. „Domácnosti ktoré ním prikurujú nárast zaznamená šesťdesiat eur, ktoré plynom kúria aj 160 eur“, tvrdí analytik.

 

Rozhodujúci však bude postup Úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

 

V druhej téme podcastu sa s investigatínym novinárom Martinom Turčekom pozrieme na to, že Jaroslav a Valéria Haščákovcovi vlastnia v Karpatoch majetky za milióny a časť  nich v minulosti vlastnil štát - ten ich predal bývalému siskárovi Dušanovi Keménymu, aktuálne obžalovanému z daňovej trestnej činnosti. Rozľahlé sídlo Haščákovcov vyvolalo v minulosti otázky. 

Moderuje Jaroslav Barborák