Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


May 27, 2020

Štyri až osem rokov za mrežami. Hrozia Marianovi Kotlebovi, predsedovi Ľudovej strany Naše Slovensko. Dôvodom je obžaloba, ktorá ho viní z propagácie a podpory extrémizmu a tiež z prejavov sympatií k hnutiam smerujúcim k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd.

Obžalovaný Marian Kotleba sa postaví pred senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Naposledy sa z pojednávania ospravedlnil pre pracovné povinnosti v parlamente. Na dnešné pojednávanie svoju účasť prisľúbil. Samotný proces sa ťahá už tretí rok a na jeho počiatku bolo podanie za šeky so známou neonacistickou šifrou 1488.

Expert na extrémizmus Daniel Milo z Globsec policy institute tvrdí, že tento proces bude pre Mariana Kotlebu „zlomový“. Ak sa totiž súdu podarí predsedovi Ľudovej strany Naše Slovensko preukázať jeho vinu, môže nielen skončiť za mrežami a stratiť mandát poslanca národnej rady. Môže to znamenať aj opätovné otvorenie procesu, na konci ktorého bude rozpustenie jeho strany.

Súd sa snaží obžalovanému preukázať, že neonacistické symboly nielen propagoval, ale že tak robil zámerne a zámerná bola aj ich propagácia. Naviac, pravicový extrémizmus sa mal „personalizovať“ aj na samotnej kandidátke strany pred ostatnými parlamentnými voľbami.

Ako sa to skončí? Čo môže priniesť prípadné odsúdenie Mariana Kotlebu strane? A čo s pravicovým extrémizmom, keď medzi ľuďmi jeho nositelia získali podporu, ktorá ich vyniesla rovno do parlamentu? Je Slovensku extrémizmus súdený?

Moderuje Jaroslav Barborák.