Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Apr 30, 2023

Navonok to môže vyzerať ako vystrihnutá scéna z romantického amerického filmu, no v skutočnosti to môže byť horor, z ktorého sa nie vždy dá tak ľahko dostať. Za darčekmi, desiatkami smsiek a e-mailov denne alebo „náhodným“ stretávaním sa na miestach sa môže skrývať dobre premyslená aktivita stalkera. O téme stalkingu sme sa rozprávali s Máriou Vitekovou. Počúvate podcast Ženy ako my magazínu Diva.sk.
 
„Práve romantizovanie, ktoré vidíme vo filmoch a v médiách sa môže zdať, že ide o niečo veľmi chcené - smsky, darčeky... Z mnohých telefonátov a skúseností, ktoré máme, to pre prenasledované ženy nie je v žiadnom prípade príjemné. Ide o opakované, nežiaduce správanie jednej osoby voči druhej. Je tam veľká motivácia a fixácia na tú druhú osobu. Prenasledovanej osobe to spôsobuje strach, úzkosť a aj samotný strach z násilia. Takmer 80% prenasledovaných žien pozná svojho stalkera. Najčastejšie sú to práve partneri a bývalí partneri,“ hovorí Mária Viteková.
 
O téme stalkingu sme sa rozprávali s Máriou Vitekovou, ktorá vyštudovala sociálne služby a poradenstvo. Pracovala ako poradkyňa na Národnej linke pre ženy zažívajúce násilie a v súčasnosti pracuje ako poradkyňa v organizácií pre ženy zažívajúce násilie Alej, ktorá ženám poskytuje podporu a poradenstvo v oblasti násilia páchaného na ženách a ich deťoch a partnerského násilia.
 
Viac o téme stalkingu si vypočujte v najnovšej epizóde podcastu Ženy ako my, v ktorom sa s Máriou Vitekovou rozprávame aj o: 
-či je možné stalkera včas odhaliť 
-aké sú najčastejšie kroky stalkerov 
-ako vie nezainteresovaná osoba pomôcť obeti stalkingu 
-či sa stretávajú so stalkingom aj muži 
-či je možné nanovo získať úplnú kontrolu nad životom po skúsenosti so stalkerom
-prečo je dôležité uchovávať si dôkazy po stalkerovi