Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Nov 22, 2022

Na jednej strane rekordné zdražovanie, dramatickosť ktorého dopĺňa reálne menej kúpnej sily; na druhej nekončiaci maratón lekárskovládnych rokovaní, kde má ku kompromisu chýbať „smiešnych“ 40 miliónov. Slovensko týchto hodín.

 

„Od tej dohody nás delí smiešnych štyridsať miliónov“, uviedol medzi rokovaniami Peter Visolajský z Lekárskeho odborového združenia.

 

Smiešnosť 40-ich miliónov kontextuje vyše sedem miliárd, s ktorými počíta pre zdravotníctvo budúcoročný štátnych rozpočet, ktorý však stále zostáva bez schválenia parlamentom.

 

A ak sa tlak nespokojných lekárov pretavil do vyše dvoch tisíc výpovedí, minister financií Igor Matovič tvrdí, že viac peňazí pre nich mu možnosti štátnej kasy nedovoľujú.

 

Verdikt však má priniesť až streda.

 

Zdražovanie verzus štále tenšie peňaženky

 

Zažívame rekordné zdražovanie. Potraviny, bývanie, energie. Ako ďakej ukáže aj cenový vývoj energií na svetových trhoch.

 

„Najviac zdraželi oleje a tuky, medziročný nárast je pri nich o vyše 50%. Potom je veľmi veľa položiek, ktoré zdraželi od 25 do 30%. V tejto skupine sú mliečne a mäsové výrobky, chlieb a pečivo, v podstate základ nákupného koša“, tvrdí analytička Wood&Company Eva Sadovská. S cenami šla hore aj zelenina, ovocie, ryby.

 

Drahé Vianoce

 

Výrazne zdraželi aj sladkosti – o takmer 20%. A s nimi súvisí aj ďalší fakt: už len z tohto jediného dôvodu budú výrazne drahšie aj nadchádzajúce Vianočné sviatky.

 

Ako vyzerajú z tohto pohľadu ceny „vianočných ingrediencií“?

 

„Rastlinný olej, rastlinné maslo alebo kryštálový cukor šli s cenou hore o vyše 70%“, konštatuje Sadovská.

 

Na potraviny dávajú slovenské domácnosti pätinu rozpočtu. Najvyššiu položku však predstavujú náklady na bývanie, naň ide štvrtina domáceho rozpočtu. Na energie ide okolo desať percent.

 

„Slovensko je špecifické tým, že podiel peňazí, ktoré míňame na energie, je najvyšší vrámci celej EÚ“, približuje analytička. Dopĺňa, že ak sme si už teraz za energie priplatili 19%, v tejto sume ešte nie sú zahrnuté výrazné pohyby na burzách a budúci rok môže byť z tohto pohľade ešte horší.

 

Aké sú pred nami vyhliadky?

 

Odpoveď v podcaste, ktorý pripravili Jaroslav Barborák a Adam Oleš.