Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Apr 1, 2023

Prečo nevnímame českú menšinu na Slovensku? A sú si naše jazyky naozaj také podobné, alebo ide len ozvyk? Mladí Česi totiž prestávajú rozumieť slovenčine.

Aj Česi boli kedysi na Slovensku migrantmi. Napríklad po bitke na Bielej hore. Najväčší prílev Čechov nastal po roku 1918. Slováci nemali inteligenciu, preto štát poslal na Slovensko českých učiteľov či úradníkov. Na celom Slovensku sa totiž do výzvy na vytvorenie slovenských škôl prihlásilo len 30 Slovákov. Česi tak na Slovensku zakladali väčšinu škôl, od základných až po vysoké. V prvej ČSR žilo na území Slovenska takmer 100 tisíc Čechov.

Potom nastal problém – Hlinkove gardy kričali „Češi peši do Prahy“ a vyháňali svojich vlastných
učiteľov. Slováci chceli najmä ich pozície riaditeľov škôl či úradníkov. V dnešnom podcaste Múzeum to vysvetľuje Hana Zelinová z Múzea kultúry Čechov na Slovensku v Martine. 

Mnohí sa už na Slovensko nikdy nevrátili, ani počas druhého Československa. Po vzniku SR vznikol opäť ďalší problém a voči niekotrým Čechom sme sa nezachovali férovo. Najväčší problém mali českí vojaci Česloslovenskej armády, ktorí žili na Slovensku.

A ako je to s Čechmi na Slovensku dnes? Prečo Česi na Slovensku rozprávajú češtinou, no naopak to neplatí? Sú si naše jazyky naozaj také podobné, ako si myslíme, alebo je to len o zvyku a Česi prestávajú rozumieť slovenčine?

Podcast Múzeum pripravuje portál Aktuality.sk v spolupráci so Slovenským národným múzeom.

Nahrával Peter Hanák.