Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Aug 30, 2022

Ako sa pripravuje Európa na nedostatok plynu v zime? Komisia radí krajinám šetriť. Podľa experta by to mohlo byť riešením na situáciu, ak by Putin úplne zatiahol kohútiky.

Ruský plyn síce do Európy stále prúdi, no mnohí upozorňujú na neisté dodávky. Európska komisia predstavila plán šetrenia a viaceré štáty zavádzajú rôzne úsporne opatrenia. Od čoho všetkého závisí aká zima nás čaká? A o čom je plán Komisie? V podcaste odpovie odborník na energetiku Karel Hirman a europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko).

Európska komisia navrhuje zníženie spotreby plynu o 15 percent. Podľa energo experta ide o dobrý krok, ktorý krajinám pomôže, ak by z Ruska prestal prúdiť plyn. „15 percent má svoju logiku. Toutou mierou šetrenia by sa malo eleminovať úplne zastavenie dodávok plynu od Putina z Ruska,” vysvetľuje v podcaste. Záležať bude aj na klimatických pomeroch a ako bude v zime mrznúť.

Čakajú Slovensko uhoľné prázdniny? Podľa Hirmana aj toto môže riešením – v prípade ak by situácia nabrala kritické rozmery. „Aj to je jeden zo scenárov, na týždeň-dva, keď budeme budeme vedieť, že príde veľmi studená arktická vlna. Aby sme udržali denný režim v plynovodnej a elektrickej sústave, tak zostanú žiaci doma a bude aj práca z domu, ak to bude možné,” hovorí Hirman.

Podcast vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom.

Podcast spracovala Denisa Hopková.