Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Jun 30, 2023

Európska únia má ambíciu znížiť závislosť od Číny. Podľa europoslancov sa nechce dostať do podobnej situácie ako s Ruskom, keď sa Vladimir Putin vyhrážal uťahovaním kohútikov. Únia závisí od Číny v mnohých dôležitých surovinách a technológiach.

Podľa europoslankyne Miriam Lexmann (KDH) chcú v EÚ zabrániť tomu, aby vo vzťahu s Čínou nastala podobná situácia ako v prípade Ruska. V tomto prípade je závislosť na surovinách ešte vyššia. „Závislosť od Číny je hrozbou. Uvedomujeme si, aká je ekonomická závislosť pri výrobe kritickej infraštruktúry, surovín a technológie," približuje v podcaste s tým, že napríklad pri výrobe liekov je vo veľkej miere Únia závisla od Číny.

Za zníženie závislosti aj ďalší europoslanec Eugen Jurzyca (Sas). „Treba však odkontrolovať, aby to bolo z dôvodu, že Čína predstavuje bezpečnostné riziko a nie z dôvodu, že sa domácia výrobcovia v EÚ chcú izolovať od zahraničnej konkurencie," približuje.

Aké sú dnes vzťahy Európskej únie a Číny? V čom Čína predstavuje hrozbu? V podcaste odpovedá expert na Čínu Matej Šimalčík. „Vzťahy Únie a Číny sú komplikované a napäté," približuje.

Problémom je podľa experta aj využívanie nútenej práce v prospech čínskych firiem. „Na úkor porušovania ľudských práv zvyšujú svoju konkurencieschopnosť na medzinárodných trhoch," približuje.

Podcast Európa vzniká v spoluprácie redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom.

Podcast nahrala Denisa Hopková.