Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Dec 1, 2021

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková navrhuje veľké zmeny v trestaní - chce zvýšiť tresty za ekonomickú kriminalitu a volebnú korupciu, zmeniť tresty za drogy a zavádza trestanie hoaxov a útokov napríklad na zdravotníkov. Pýtali sme sa jej, či sa trestu má obávať napríklad aj poslanec Smeru Ľuboš Blaha. Ten sa vyjadril, že ide o "Lex Blaha".

Slovenské trestné právo je v niektorých oblastiach považované za najprísnejšie v Európe. Napríklad za ohováranie môžete dostať až 8 rokov väzenia. Ministerka spravodlivosti to teraz ide zmeniť - niektoré trestné sadzby zníži, no iné naopak sprísni.

Nanovo bude zadefinované znásilnenie, prísnejšie tresty čakajú páchateľov enviromentálnych trestných činov či niektorých násilníkov. Trestať sa bude aj využívanie bielych koní v podnikaní.

Naopak, nižšie tresty čakajú páchateľov drobných krádeží a za niektoré skutky už nedostanete trest odňatia slobody, ale zákon stanoví povinnosť uložiť alternatívny trest.

V dnešnom podcaste budete počuť ministerku Máriu Kolíkovú a naše otázky na jej reformu.

Druhou témou je dianie v Česku, kde prezident Miloš Zeman komplikuje menovanie novej vlády. Denisa Hopková sa rozprávala s českým novinárom Jaroslavom Kmentom.

Moderuje Peter Hanák.