Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Oct 30, 2020

Celoplošné testovanie začne už zajtra ráno. Prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala premiéra Igora Matoviča, aby prehodnotil podmienky pohybu pre ľudí bez testu od pondelka. 

Čo sa stane, ak sa nestihnú všetci otestovať a nakoľko sú odberové miesta pripravené na zajtrajšie celoplošné testovanie? Čakajú nás kolóny, ale na mieste sú aj iné obavy, hovorí starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren.

„Obávame sa, že k večeru môžu vzniknúť konflikty, keď niekto bude dlho stáť v rade, keď bude vidieť, že sa neho nedostane. Lebo armáda ma striktné pokyny o 21:30 vykonať posledný test. Sme v kontakte s políciou, ktorá nám poskytuje antikonfliktný tím," hovorí v našom podcaste.

Pozreli sme sa na to, ako vyzerá príprava operácie Spoločná zodpovednosť. Zisťovali sme, ako vyzerajú pracovné dni vojakov počas plánovania plošného testovania a aj čo presne robia vojaci v spoločnom operačnom veliteľstve ozbrojených síl. Budete počuť hovorcu ozbrojených síl Štefana Zemanoviča.

„Veľká časť týchto ľudí je tu už tretí týždeň, veľká časť z týchto ľudí tu strávila posledné dve tri noci, keď sa nám vstupné podmienky menili plynule za pochodu na základe rôznych požiadaviek, či už to bolo od samospráv, dodávateľov, ale aj expertov z ministerstva zdravotníctva,” priblížil armádny hovorca Zemanovič.

Vojaci sú podľa Zemanoviča síce unavení, ale je to ich práca. „Myslím si, že sme asi jediná zložka v rámci Slovenskej republiky, ktorá je dlhodobo pripravovaná, aby sa dokázala takto nasadiť.”

Moderuje Denisa Hopková.