Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Dec 28, 2020

Kuba. Poznáme ju aj ako ostrov slobody, či posledný príklad živého socializmu. Napriek demokracii, ktorú si ostrov dal len pred pár rokmi do ústavy, slovo komunistickej strany je ešte stále viac ako zákon.

Krajina, v ktorej sú aj Vianoce len prípravou na výročie komunistickej revolúcie. Za svoje pôsobenie si ju vybral Michal Vrták, slovenský misionár zo Spoločnosti božieho slova. Pôsobí tam už tretí rok.

Ak mu pripomínam, že s Kubou sa mi spája najmä tabak, trstinový cukor a socializmus, on dodáva, že netreba zabudnúť aj na výborný rum.

Kubánska rodina to je dieťa, mama a starká“, hovorí o tomto jedenásť miliónovom ostrove. „Otcovia absentujú“, dodáva.

Napriek tomu tam zažíva skúsenosť, že ľudia trávia čas spolu. „Smartfóny tam nehľadajte, už obyčajné kuchynské vybavenie je tam neraz luxusom“.

Desaťročia pretrvávajúce socialistické zriadenie strihu bratov Castrovcov tam podľa Michala Vrtáka zanechalo v ľuďoch stopy. „Komunistická strana a jej slovo je viac ako zákon, čo sa prejavuje aj v bežnom živote. Iniciatíva sa očakáva práve od strany, nie od jednotlivca“.

Ako zažíva tento karibský ostrov Vianoce? Prečo sú len akoby predohrou k výročiu Revolúcie? Ako krajinu postihol covid-19 a aký zmysel tam má práce kresťanských misionárov? Otázky, ktoré zodpovie Michal Vrták.

Moderuje Jaroslav Barborák.