Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Feb 15, 2023

Štyri zemetrasenia, jedno tsunami. Turecko a Indonézia. Živly, ktoré ho zblížili so záchranárskymi psami a vyzbrojili životnou skúsenosťou, ktorá samovoľne prerastá do múdrosti. Reportér Juraj Mravec. O tom, čo zažil a videl dokáže rozprávať, ako málokto. Tento zážitok dnes ponúkame aj vám v prvej časti podcastu.

 

„Turci, keď videli, ako im tí psi pomáhajú napĺňať ich nádej, jednoducho si pokľakli, priniesli im v spojených dlaniach vodu. A teraz si predstav tú šialenú atmosféru: je noc, zaprášenú tmu párajú lúče žltých reflektorov, agregáty hučia, tam sú tie zaprášené psy od ruín; a teraz zaprášení pozostalí, alebo tí, čo prežili, čakali na svojich blízkych a nosili im v spojených dlaniach vodu a dávali im ju piť. A vraveli: psi sú pre nich poslovia Alaha, oni im prišli pomôcť“. A vypointovanie epizódy? „Ja som vtedy začal milovať psov“, uzatvára Juraj Mravec.

 

Nezmysel, ktorému neverí ani Matovič?

Demokracia za poldruhej miliardy, či nezmysel, ktorému nemôže veriť samotný autor. Aj takéto reakcie vzbudil návrh expremiéra a exministra financií Igora Matoviča platiť za hlas v najbližších voľbách rovno päťstoeuroukou. Prichádza s ním aj po tom, ako parlament už skôr odmietol návrh jeho OľaNO dať zľavu z poplatkov pre štát tým, ktorí chodia aktívne voliť.

Ešte koncom januára pritom odmietal obedy zadarmo s argumentáciou, že by mohli zásadne ublížiť verejným financiám. Teraz prichádza s návrhom, ktorý je asi štrnásťkrát drahší.

„Keď dochádzajú polické argumenty, prichádzajú zvyčajne „kaskadérske kúsky“ – hodnotí Peter Bárdy.

 

Dobytkár na súde

 

Na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici pokračuje hlavné pojednávanie v jednej z najväčších korupčných káuz Dobytkár. Na súde výpovedajú bývalí zamestnanci Pôdohospodárskej platobnej agentúry. Ako fungoval systém hodnotenia jednotlivých žiadostí a ako ho bolo možné ovplyvňovať? Dianie v pojednávacej miestnosti sleduje novinárka portálu Aktuality.sk Ivana Zigová.

 

Podcast pripravili Jaroslav Barborák a Adam Oleš.