Preview Mode Links will not work in preview mode

Podcasty Aktuality.sk


Oct 31, 2022

V Európe je nedostatok zbraní a spojenci Ukrajiny tak môžu stáť pred dilemou, či budú krajinu naďalej podporovať. Čo by mali urobit členské krajiny EÚ? Ako vlastne vyzerá taká európska obrana a aká je jej úloha? V podcaste budete počuť generála Pavla Macka a europoslanca Vladimíra Bilčíka (Spolu).

Podľa generála Pavla Macka krajiny po Studenej vojne prestali výrazne investovať do obrany a problém s nedostatkom zbraní má nielen Európa, ale aj Rusko. Macko ale vidí riešenie s tým, že dôležité je neprestať podporovať Ukrajinu.

Podľa europoslanca Vladimíra Bilčíka si členské krajiny uvedomujú, aké je víťazstvo Ukrajiny dôležité a súčasna situácia je v EÚ veľkou témou.

No a ako vlastne vyzerá taká spoločná európska obrana v praxi? Napriek nespochybniteľnej dôležitosti NATO, podľa generála Pavla Macka musí Únia do svojej obrany investovať aj sama. „Európa potrebuje zvýšiť pohotovosť svojich jednotiek," hovorí.

Podľa neho by sa mala EÚ namiesto snívania o spoločnej európskej armáde venovať „tomu, čo začala." Únia má totiž plán na posilnenie bezpečnostnej a obrannej politiky EÚ do roku 2030, no Macko hovorí, že je zatiaľ viac na papieri, ako v reálnych opatreniach. „Potrebuje pracovať na spoločnom programe mobility - posilenie mostov a podobne. Naše dialnice a mosty nie sú schopné uniesť ťažkú techniku, ktorú by sme prevážali z jedného konca Európy na druhý."

Macko v podcaste približuje aj prečo je európska obrana dôležitá napriek tomu, že sú členské krajiny v Aliancii. EÚ má aj bezpečnostnú stratégiu - a hovorí aj o iných hrozbách, ako sú vojenské. Ide napríklad o terorizmus či kybernetické útoky.

Podľa Vladimíra Bilčíka je náročné dohodnúť sa na prioritách v tejto oblasti, keďže sa na tom musia zhodnúť všetky členské štáty.

Podcast pripravila Denisa Hopková.